FAQ
Jak probíhá odběr?

Chcete-li podstoupit vyšetření spermatu, není nutné navštívit lékaře, ale můžete vše provést diskrétně a v pohodlí domova. Stačí vyplnit objednávkový formulář a vyčkat na doručení odběrového balíčku (případně si jej po přijetí objednávky můžete vyzvednout osobně).

Je potřeba před konzultací absolvovat vyšetření spermií?

Konzultaci u odborníka můžete určitě absolvovat i bez předchozího vyšetření spermií. Zaměřujeme se na výživové poradenství, nastavení správné životosprávy, pohlavní choroby či reprodukční medicínu.

Kdy je nejlepší věk pro vyšetření spermatu?

Žádná věková hranice pro vyšetření spermií neexistuje. Je však potřeba vzít v úvahu, že s věkem klesá také kvalita spermií. Jen ½ mužů do 35 let má plně funkční spermie, proto je vhodné zajímat se o zdravotní stav svých spermií co nejdříve.

Co mohu udělat pro to, abych měl kvalitnější sperma? Lze tomu vůbec pomoci?  

Je důležité dodržovat zásady zdravého životního stylu – vyhýbat se konzumaci alkoholu a dalších návykových látek, omezit sedavý životní styl, teplé sedavé koupele a saunu, dbát na příjem stravy bohaté na vitaminy a minerály, nenosit těsné spodní prádlo... Více se dozvíte v sekci Prevence.

Marně se pokoušíme už půl roku o miminko. Jaká vyšetření jsou zárukou, že se dozvíme, proč nám to nejde?

Půl roku snažení o početí rozhodně není důvod ke stresu. Naopak! Stres může zbytečně negativně ovlivňovat snahu o početí. Komplexní vyšetření se doporučuje až po 1 roce pravidelného nechráněného pohlavního styku bez otěhotnění. Samozřejmě se můžete nechat vyšetřit v rámci standardního spermiogramu. U žen doporučujeme aktivní komunikaci s gynekologem, zvážení dalších krevních testů, případně konzultace. Více se také dozvíte na stránkách Medicínského centra Praha.

Je pravda, že se zhoršuje kvalita spermatu?

Ano, je to pravda, kvalita spermií se v celosvětovém měřítku od roku 1951 značně snížila. Je to patrné z postupné úpravy norem pro hodnocení spermiogramu, které vydává Světová zdravotnická organizace. K zatím poslednímu snížení limitních hodnot došlo v roce 2010. Je ovšem nutné podotknout, že v roce 1951 nebyly výsledky posuzovány podle stejných kritérií jako dnes. Podlimitní výsledek však v žádném případě nemusí znamenat, že nemůžete počít dítě, stejně tak Vám to nezaručí ani výsledek splňující dané limity.

Máte otázky? Ptejte se!

Kontaktní informace