Vyšetření

„Spermiogram je preventivní vyšetření, které doporučujeme provést co nejdříve, neboť s přibývajícím věkem klesá kvalita spermií v ejakulátu. Při včasném zachycení špatného nálezu lze proces zhoršování kvality spermií zvrátit nebo alespoň zpomalit. Naše laboratoř vám nabízí 3 varianty vyšetření. Pokud si nejste jisti, které zvolit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám poradíme.“

MUDr. Radek Klubal, garant projektu

Jaké vyšetření zvolit

Vyšetření STANDARD

Základní vyšetření zahrnuje mikroskopickou analýzu, stanovuje počet, životnost, pohyblivost a morfologii spermií. U ejakulátu dále hodnotíme vzhled, množství a konzistenci (viskozitu), stanovujeme pH ejakulátu. Tento parametr má zásadní vliv na schopnost spermií přežít delší dobu a oplodnit vajíčko. Toto vyšetření doporučujeme, pokud chcete zjistit stav vašich spermií a/nebo se připravujete na početí potomka.

ČÍST VÍCE

Vyšetření STANDARD + INFEKCE

Ke standardnímu vyšetření navíc provádíme mikrobiologickou analýzu ejakulátu. Díky této analýze jsme schopni určit případný výskyt infekcí, které mohou výrazným způsobem zhoršit kvalitu spermií v ejakulátu. Infekce mohou být způsobeny nákazou sexuálně přenosnými patogeny, jako například Chlamydia trachomatis či Neisseria g., způsobující kapavku. Vyšetření je vhodné, pokud máte problémy s početím a zároveň máte podezření na infekční onemocnění, možná způsobené pohlavní chorobou.

ČÍST VÍCE

Vyšetření KOMPLEX

Nejkomplexnější vyšetření ejakulátu na trhu. Obsahuje mikroskopické vyšetření, vyšetření na přítomnost infekcí a také vyšetření spermií průtokovým cytometrem. Ten je schopen zanalyzovat několik desítek tisíc spermií najednou a tím získat detailní informace o jejich stavu. Součástí vyšetření Komplex je i analýza seminální plazmy  – stanovení koncentrace fruktózy a α-glukosidázy – která indikuje funkci přídatných pohlavních žláz. Toto vyšetření doporučujeme vážným zájemcům o početí potomka či lidem, kteří patří do rizikových skupin. 

ČÍST VÍCE
STANDARD
 • Základní chemické vyšetření
 • Mikroskopické vyšetření
 • Mikrobiologické vyšetření
 • Průtokový cytometr
 • Biochemická analýza seminální plazmy (stanovení koncentrace fruktózy a α-glukosidázy)
STANDARD + INFEKCE
 • Základní chemické vyšetření
 • Mikroskopické vyšetření
 • Mikrobiologické vyšetření
 • Průtokový cytometr
 • Biochemická analýza seminální plazmy (stanovení koncentrace fruktózy a α-glukosidázy)
KOMPLEX
 • Základní chemické vyšetření
 • Mikroskopické vyšetření
 • Mikrobiologické vyšetření
 • Průtokový cytometr
 • Biochemická analýza seminální plazmy (stanovení koncentrace fruktózy a α-glukosidázy)

Jak probíhá odběr vzorku?

Chcete-li podstoupit vyšetření spermatu, není nutné navštívit lékaře, ale můžete vše provést diskrétně a v pohodlí domova. Stačí vyplnit objednávkový formulář a vyčkat na doručení odběrového boxu (případně si jej po přijetí objednávky můžete vyzvednout osobně).

Po převzetí krabičky je třeba dle přiložených pokynů správně provést odběr a následně doručit vzorek na adresu Medicínského centra Praha (Praha 4 - Modřany) optimálně do 1 hodiny, nejpozději však do 2 hodin od odběru.

Termín doručení vzorku do Medicínského centra Praha je nutné domluvit předem telefonicky (270 003 562/564) nebo e-mailem (info@zdravaspermie.cz), nejpozději 1 den před odběrem. Vzorek je potřeba okamžitě zpracovat a jeho vyhodnocení probíhá 2 dny, proto vzorky přijímáme pouze od pondělí do čtvrtka (8:00–12:00 hodin).

 

Získání a transport ejakulátu

Před vyšetřením je nutné dodržet abstinenci, tzn. nejlépe 3 dny bez ejakulace. Při kontrolních vyšetřeních by tato doba měla být stejná. Stabilizace (tj. minimální výkyvy) parametrů spermiogramu nastává 2.–5. den ejakulační abstinence. Vzorek je nutno jednoznačně označit, zaznamenat čas od poslední ejakulace, dobu odběru, případně problémy při jeho získání.

Odběr ejakulátu se provádí v domácím prostředí. Vzorek musí být získán masturbací, nikoliv při přerušovaném pohlavním styku, aby nemohla první část ejakulátu, nejbohatší na spermie, uniknout mimo nádobu. Před odběrem je potřeba dodržet základní hygienická pravidla (umytí rukou a pohlavních orgánů a důkladné smytí mýdla). Transport ejakulátu k vyšetření nesmí trvat déle než 2 hodiny. Řádně označenou a popsanou odběrovou zkumavku transportujte ve tmě a při teplotě blízké teplotě těla (ne méně než 20 °C, ne více než 37 °C).

 

Kdy budete znát výsledky?

Kompletní výsledky vyšetření Standard poskytujeme do dvou dnů, vyšetření Standard + Infekce a Komplex pak do jednoho týdne. Výsledky vám předáme osobně v Medicínském centru Praha, případně dle domluvy zašleme.

 

Co dál?

Pokud se objeví problematický výsledek, můžeme doporučit absolvování vybraných následných specializovaných testů pro přesnou identifikaci problému. K dispozici jsou také naši odborníci na prevenci, výživu a mužskou neplodnost, se kterými se můžete poradit o dalším postupu.

Zajímá vás, jak můžete zlepšit kvalitu spermatu?

 

Objednat konzultaci

 

Máte otázky? Ptejte se!

Kontaktní informace