Služby
Medicínské centrum Praha
Mužská neplodnost

Recepce
pondělí–pátek
7:30–17:00 hodin

Ordinační hodiny
pondělí–pátek
7:30–18:00 hodin

Spermiogram
pondělí–čtvrtek
8:00–12:00 hodin

Příjem vzorků
pondělí–čtvrtek
8:00–12:00 hodin

Často kladené otázky​

Chcete-li podstoupit vyšetření spermatu, není nutné navštívit lékaře, ale můžete vše provést diskrétně a v pohodlí domova. Stačí vyplnit objednávkový formulář a vyčkat na doručení odběrového balíčku (případně si jej po přijetí objednávky můžete vyzvednout osobně).

Konzultaci u odborníka můžete určitě absolvovat i bez předchozího vyšetření spermií. Zaměřujeme se na výživové poradenství, nastavení správné životosprávy, pohlavní choroby či reprodukční medicínu.

Žádná věková hranice pro vyšetření spermií neexistuje. Je však potřeba vzít v úvahu, že s věkem klesá také kvalita spermií. Jen ½ mužů do 35 let má plně funkční spermie, proto je vhodné zajímat se o zdravotní stav svých spermií co nejdříve.

Je důležité dodržovat zásady zdravého životního stylu – vyhýbat se konzumaci alkoholu a dalších návykových látek, omezit sedavý životní styl, teplé sedavé koupele a saunu, dbát na příjem stravy bohaté na vitaminy a minerály, nenosit těsné spodní prádlo… Více se dozvíte v sekci Prevence.

Půl roku snažení o početí rozhodně není důvod ke stresu. Naopak! Stres může zbytečně negativně ovlivňovat snahu o početí. Komplexní vyšetření se doporučuje až po 1 roce pravidelného nechráněného pohlavního styku bez otěhotnění. Samozřejmě se můžete nechat vyšetřit v rámci standardního spermiogramu. U žen doporučujeme aktivní komunikaci s gynekologem, zvážení dalších krevních testů, případně konzultace. Více se také dozvíte na stránkách Medicínského centra Praha.

Ano, je to pravda, kvalita spermií se v celosvětovém měřítku od roku 1951 značně snížila. Je to patrné z postupné úpravy norem pro hodnocení spermiogramu, které vydává Světová zdravotnická organizace. K zatím poslednímu snížení limitních hodnot došlo v roce 2010. Je ovšem nutné podotknout, že v roce 1951 nebyly výsledky posuzovány podle stejných kritérií jako dnes. Podlimitní výsledek však v žádném případě nemusí znamenat, že nemůžete počít dítě, stejně tak Vám to nezaručí ani výsledek splňující dané limity.

O mužské neplodnosti

Příčiny​

Proč ztrácejí spermie vitalitu?​

Prevence​

Jak udržím své spermie déle zdravé?​

Léčba​

Existuje řešení mého problému?​

Jak vám můžeme pomoci

Medicínské centrum Praha nabízí komplexní a diskrétní přístup pro otázky týkající se plodnosti a kvality spermií, spolu s moderními metodami vyšetření a případně i následného zmrazení. Váš zdravotní stav nás zajímá!

Vyšetření spermií​

Pro zjištění základních informací o kvalitě vašich spermií se používá vyšetření na spermiogramu. Vzorek se spermiemi lze díky odběrové sadě diskrétně zaslat nebo odevzdat přímo v naší laboratoři.

Konzultace​

Při včasném zachycení a odborném vyhodnocení špatné kvality spermií lze následný proces zhoršování zvrátit nebo alespoň zpomalit, ať už úpravou životosprávy či dalšími způsoby – to vše společně probereme.

Zamrazení spermií​

Zamrazení umožňuje preventivní uložení a následné bezpečné použití vašich spermií v budoucnosti. Díky diskrétnímu a kvalitnímu přístupu máte jistotu řešení pro vaše plánování rodičovství.