Služby
Medicínské centrum Praha
Mužská neplodnost

Recepce
pondělí–pátek
7:30–17:00 hodin

Ordinační hodiny
pondělí–pátek
7:30–18:00 hodin

Spermiogram
pondělí–čtvrtek
8:00–12:00 hodin

Příjem vzorků
pondělí–čtvrtek
8:00–12:00 hodin

Vyšetření spermií

Spermiogram je preventivní vyšetření, které doporučujeme provést co nejdříve, neboť s přibývajícím věkem klesá kvalita spermií v ejakulátu. Při včasném zachycení špatného nálezu lze proces zhoršování kvality spermií zvrátit nebo alespoň zpomalit. 

Nabídka vyšetření

Naše laboratoř vám nabízí následující tři varianty vyšetření. Pokud si nejste jisti, které zvolit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám poradíme.

Vyšetření spermií

STANDARD

Toto vyšetření doporučujeme, pokud chcete zjistit stav vašich spermií a/nebo se připravujete na početí potomka.

2 300 Kč

Vyšetření spermií

STANDARD + INFEKCE​

Toto vyšetření je vhodné, pokud máte problémy s početím a zároveň máte podezření na infekční onemocnění, možná způsobené pohlavní chorobou.

3 100 Kč
Vyšetření spermií

KOMPLEX​

Toto vyšetření doporučujeme vážným zájemcům o početí potomka či lidem, kteří patří do rizikových skupin (např. řidiči z povolání; kulturisté či jiní profesionální sportovci, zvláště cyklisté; těžké onemocnění; muži s nadváhou/obezitou; muži vystavení toxickým látkám v zaměstnání).

6 500 Kč

Podrobné srovnání variant vyšetření

Zkoumáme následující znaky ejakulátu: STANDARD STANDARD + INFEKCE KOMPLEX
Pohyblivost – vyhodnocujeme pohyb spermií dle základních kritérií a dělíme jej na progresivní, kdy se spermie pohybují cíleně vpřed, neprogresivní, kdy se mohu pohybovat pomalu, v kruhu, ve vlnách. Pokud se spermie nepohybují vůbec, jsou hodnoceny jako nepohyblivé. Podle směrnic stanovených Světovou zdravotní organizací(WHO) by měla být celková pohyblivost větší nebo rovna 40 % a progresivní pohyblivost 32 %.
Koncentrace – za nepatologickou koncentraci se považuje 15 a více milionů spermií v 1 ml.
Životnost – tato metodika je založena na vizuálně snadno odlišitelném zbarvení mrtvých a živých spermií. U mrtvých buněk dochází k obarvení hlavičky. Hodnotí se vždy minimálně 200 spermií. Podle směrnic stanovených Světovou zdravotní organizací (WHO) by měl být podíl živých spermií minimálně 58 %.
Morfologie (tvar) – malé množství vzorku se nechá zaschnout na sklíčku a obarví se. To nám umožní odlišit zdravé spermie od těch patologických (abnormálních). Hodnotíme vždy nejméně 200 spermií, ze kterých musí mít minimálně 4 % správnou morfologii (tvar).
Infekce – mikrobiologické vyšetření je důležité pro odhalení možných infekcí, které mají vliv na kvalitu ejakulátu a schopnost spermií oplodnit vajíčko. Většina infekcí je snadno odstranitelná, ale výsledek tohoto vyšetření může indikovat problémy spojené s pohlavními chorobami, jako je například nákaza Chlamydia trachomatis.
Biochemická analýza seminální plazmy – stanovuje se koncentrace fruktózy (hlavní cukr semenné plasmy, který je podstatný pro glykolýzu, což je jeden z hlavních MTB procesů k získání energie), která odráží funkci semenných váčků a koncentrace α-glukosidázy, jejíž nízká aktivita může být známkou neprůchodnosti některého z vývodných kanálků pohlavního ústrojí (vrozená, ale také získaná v důsledku infekce, traumatu či následné operace).
Analýza průtokovým cytometrem – mimo jiné zjišťuje důležité parametry kvality spermií jako je integrita akrozomu a přítomnost intra-akrozomálního proteinu, které jsou podstatné pro průnik jádra spermie do vajíčka. Také se jím zjišťuje přítomnost leukocytů v ejakulátu, které mohou být známkou probíhajícího zánětu pohlavního ústrojí.

Jak vyšetření probíhá?​

Jak probíhá odběr vzorku?

Vyšetření spermatu můžete podstoupit v Medicínském Centru Praha (pobočka Modřany) nebo diskrétně z pohodlí domova. Stačí vyplnit objednávkový formulář a vyčkat na doručení odběrového boxu, případně si jej vyzvednout osobně.

Při domácím odběru je třeba provést odběr dle přiložených pokynů následně nám vzorek doručit do jedné hodiny od odběru.

Termín doručení vzorku do Medicínského centra Praha je nutné domluvit předem telefonicky (270 003 562/564) nebo e-mailem (info@zdravaspermie.cz), nejpozději 1 den před odběrem. Vzorek je potřeba okamžitě zpracovat a jeho vyhodnocení probíhá 2 dny, proto vzorky přijímáme pouze od pondělí do čtvrtka (8:00–12:00 hodin).

Získání a transport ejakulátu

Před vyšetřením je nutné dodržet abstinenci, tzn. nejlépe 3 dny bez ejakulace. Při kontrolních vyšetřeních by tato doba měla být stejná. Stabilizace (tj. minimální výkyvy) parametrů spermiogramu nastává 2.–5. den ejakulační abstinence. Vzorek je nutno jednoznačně označit, zaznamenat čas od poslední ejakulace, dobu odběru, případně problémy při jeho získání.

Odběr ejakulátu se provádí v domácím prostředí. Vzorek musí být získán masturbací, nikoliv při přerušovaném pohlavním styku, aby nemohla první část ejakulátu, nejbohatší na spermie, uniknout mimo nádobu. Před odběrem je potřeba dodržet základní hygienická pravidla (umytí rukou a pohlavních orgánů a důkladné smytí mýdla). Transport ejakulátu k vyšetření nesmí trvat déle než hodinu. Řádně označenou a popsanou odběrovou zkumavku transportujte ve tmě a při teplotě blízké teplotě těla (ne méně než 20 °C, ne více než 37 °C).

Kdy budete znát výsledky?

Kompletní výsledky vyšetření Standard poskytujeme do dvou dnů, vyšetření Standard + Infekce a Komplex pak do jednoho týdne. Výsledky vám předáme osobně v Medicínském centru Praha, případně dle domluvy zašleme.

Co dál?

Pokud se objeví problematický výsledek, můžeme doporučit absolvování vybraných následných specializovaných testů pro přesnou identifikaci problému. K dispozici jsou také naši odborníci na prevenci, výživu a mužskou neplodnost, se kterými se můžete poradit o dalším postupu. Zajímá vás, jak můžete zlepšit kvalitu spermatu?

Objednejte se na konzultaci

O mužské neplodnosti

Příčiny​

Proč ztrácejí spermie vitalitu?​

Prevence​

Jak udržím své spermie déle zdravé?​

Léčba​

Existuje řešení mého problému?​