Služby
Medicínské centrum Praha
Mužská neplodnost

Recepce
pondělí–pátek
7:30–17:00 hodin

Ordinační hodiny
pondělí–pátek
7:30–18:00 hodin

Spermiogram
pondělí–čtvrtek
8:00–12:00 hodin

Příjem vzorků
pondělí–čtvrtek
8:00–12:00 hodin

Cigarety a alkohol mohou ovlivnit to, zda budete otcem

Nejenom samotné cigarety a alkohol, ale také strava a váš celkový životní styl se velkou měrou odrážejí v kvalitě spermií. Znečištěné prostředí toxickými látkami, kouření, alkohol, stres, nezdravé stravování a sedavý způsob života stojí za stále se zhoršující kvalitou spermatu.

Muži, kteří chtějí zlepšit stav svých spermií, by se měli vyvarovat kouření. Toxické látky obsažené v cigaretovém kouři spolu s nikotinem, který způsobuje zúžení cév a snižuje tedy přítok krve do varlat a topořivých těles, mají za důsledek, že kuřáci mívají méně spermií. Jejich spermie jsou navíc často méně pohyblivé a odlišně tvarované. Počet spermií v ejakulátu je také negativně ovlivněn alkoholem. Konzumenti alkoholu mají nižší hladinu testosteronu (hormonu důležitého pro tvorbu spermií) a jejich spermie jsou méně pohyblivé.Nižší hladiny testosteronu způsobuje i stres, hlavně ten dlouhodobý. Muži, kteří mají psychicky náročné povolání a jsou celý týden pod velkým tlakem, by alespoň o víkendu a dovolených měli dělat vše proto, aby si mysl odpočala (zkusit vypnout pracovní telefon, jít na procházku do přírody, dát si lehkou večeři a před spaním si zacvičit jógu). 

Dalším faktorem, který má vliv na hladinu testosteronu, je tloušťka, resp. množství tělesného tuku. Čím více tuku (podkožního i útrobního), tím méně testosteronu a tím pádem vyšší riziko neplodnosti.

Na správný vývoj spermií má také vliv teplota. Optimální teplota pro zrání spermií je o pár stupňů (o 3-4 °C) nižší než teplota tělesná. Právě proto jsou mužská varlata uložena v šourku, mimo tělní dutinu. Muži by se tedy měli vyvarovat aktivit, které teplotu varlat mohou nějakým způsobem zvyšovat, jako je například nošení těsného prádla a kalhot, horkých koupelí, saunování a také přílišného sezení (negativní vliv na tvorbu spermií může mít i častá jízda na kole).

O mužské neplodnosti

Příčiny​

Proč ztrácejí spermie vitalitu?​

Prevence​

Jak udržím své spermie déle zdravé?​

Léčba​

Existuje řešení mého problému?​

Jak vám můžeme pomoci

Medicínské centrum Praha nabízí komplexní a diskrétní přístup pro otázky týkající se plodnosti a kvality spermií, spolu s moderními metodami vyšetření a případně i následného zmrazení. Váš zdravotní stav nás zajímá!

Vyšetření spermií​

Pro zjištění základních informací o kvalitě vašich spermií se používá vyšetření na spermiogramu. Vzorek se spermiemi lze díky odběrové sadě diskrétně zaslat nebo odevzdat přímo v naší laboratoři.

Konzultace​

Při včasném zachycení a odborném vyhodnocení špatné kvality spermií lze následný proces zhoršování zvrátit nebo alespoň zpomalit, ať už úpravou životosprávy či dalšími způsoby – to vše společně probereme.

Zamrazení spermií​

Zamrazení umožňuje preventivní uložení a následné bezpečné použití vašich spermií v budoucnosti. Díky diskrétnímu a kvalitnímu přístupu máte jistotu řešení pro vaše plánování rodičovství.