Služby
Medicínské centrum Praha
Mužská neplodnost

Recepce
pondělí–pátek
7:30–17:00 hodin

Ordinační hodiny
pondělí–pátek
7:30–18:00 hodin

Spermiogram
pondělí–čtvrtek
8:00–12:00 hodin

Příjem vzorků
pondělí–čtvrtek
8:00–12:00 hodin

Dlouhodobé užívání anabolických steroidů ovlivňuje kvalitu spermií

O dokonalém těle s vyrýsovanými svaly sní nejeden muž. Běžným cvičením a stravou však nelze dosáhnout tak rychlých výsledků jako při užívání anabolických steroidů. To je však spojeno se zdravotními riziky. Užívání anabolik často způsobuje nadměrné zadržování vody v těle, gynekomastii (jednostranné nebo oboustranné zvětšení prsních žláz), poruchy pohybového aparátu související s nadměrnou svalovou hmotou, metabolické poruchy (především snížení tzv. „dobrého“ HDL cholesterolu a zvýšení „špatného“ LDL cholesterolu) vedoucí ke kardiovaskulárním onemocněním, poruchy endokrinního systému, akné, poškození jater, vznik nádorů. Před užíváním anabolických steroidů je třeba varovat i vzhledem k možným dopadům na mužskou plodnost.

Studie Hashimi et al. (2022) se zúčastnilo 520 mužů ve věku kolem 32 let, kteří dlouhodobě užívali anabolické steroidy a byla u nich potvrzena neplodnost. Tito muži byli sledováni pro ztrátu libida, erektilní dysfunkci, gynekomastii, nižší uspokojení při orgasmu, poruchy ejakulace, změnu velikosti varlat, nebo kombinaci všech těchto symptomů. Analýza spermatu v 79 % případů odhalila abnormální charakteristiky spermií a četnější výskyt oligospermie, azoospermie a astenozoospermie. Pacienti byli rozděleni na léčenou a kontrolní neléčenou skupinu. Léčená skupina dostávala choriový gonadotropin na podporu tvorby testosteronu Leydigovými buňkami a klomifen citrát, který blokuje estrogenový receptor. Muži trpící gynekomastií dostávali navíc letrozol a anastrozol s antiestrogenními účinky.

Při hodnocení po 12 měsících lékaři konstatovali, že oproti kontrolní skupině se u léčených pacientů rychleji upravovaly hormonální hladiny, problémy s erektilní dysfunkcí (již po 6 měsících) nebo s velikostí varlat (po 3 měsících, zatímco neléčení muži měli i po roce varlata menší). Mezi pacienty s oligozoospermií nebo astenozoospermií dosáhlo po roce léčby úspěšného oplodnění 15 % mužů, zatímco azoospermici zůstávali neplodní i po této době.

Výsledky studie potvrzují negativní dopad zneužívání anabolických steroidů na různé zdravotní aspekty. Muži trpící zdravotními poruchami v důsledku jejich užívání by se neměli zdráhat včas vyhledat lékařskou pomoc.

Autor: Mgr. Kristína Šureková


Zdroje:
Hashimi MA (2022): The deleterious effects of anabolic androgenic steroid abuse on sexual and reproductive health and comparison of recovery between treated and untreated patients: Single‐center prospective randomized study. Andrologia, 54, 1-7.
https://eshop.alfafit.cz/clanek/anabolicke-steroidy-nezadouci-ucinky-a-vedlejsi-efekt-na-zdravi/

O mužské neplodnosti

Příčiny​

Proč ztrácejí spermie vitalitu?​

Prevence​

Jak udržím své spermie déle zdravé?​

Léčba​

Existuje řešení mého problému?​

Jak vám můžeme pomoci

Medicínské centrum Praha nabízí komplexní a diskrétní přístup pro otázky týkající se plodnosti a kvality spermií, spolu s moderními metodami vyšetření a případně i následného zmrazení. Váš zdravotní stav nás zajímá!

Vyšetření spermií​

Pro zjištění základních informací o kvalitě vašich spermií se používá vyšetření na spermiogramu. Vzorek se spermiemi lze díky odběrové sadě diskrétně zaslat nebo odevzdat přímo v naší laboratoři.

Konzultace​

Při včasném zachycení a odborném vyhodnocení špatné kvality spermií lze následný proces zhoršování zvrátit nebo alespoň zpomalit, ať už úpravou životosprávy či dalšími způsoby – to vše společně probereme.

Zamrazení spermií​

Zamrazení umožňuje preventivní uložení a následné bezpečné použití vašich spermií v budoucnosti. Díky diskrétnímu a kvalitnímu přístupu máte jistotu řešení pro vaše plánování rodičovství.