Služby
Medicínské centrum Praha
Mužská neplodnost

Recepce
pondělí–pátek
7:30–17:00 hodin

Ordinační hodiny
pondělí–pátek
7:30–18:00 hodin

Spermiogram
pondělí–čtvrtek
8:00–12:00 hodin

Příjem vzorků
pondělí–čtvrtek
8:00–12:00 hodin

Spánková deprivace snižuje plodnost

Spánek je nezbytnou podmínkou udržení si dobrého tělesného a psychického zdraví. Během spánku dochází k regeneraci organizmu, z těla se vyplavují škodlivé toxiny. Kvalita spánku ovlivňuje mimo jiné naši imunitu, krevní tlak, psychiku a paměť, metabolické pochody i tělesnou hmotnost, a také fungování hormonální soustavy. V dnešní době za nedostatek spánku v mnoha případech může nezdravý životní styl s přemírou práce nebo zábavy. Ke spánkové deprivaci však mohou vést i různé zdravotní komplikace jako spánková apnoe, bolestivé stavy nebo úzkostné poruchy. Spánek negativně ovlivňuje i s věkem se snižující produkce melatoninu.
Rizk et al. (2020) zkoumali vliv nedostatku spánku na oxidační a zánětlivé procesy, hormonální hladiny a kvalitu spermií. K testování použili 30 potkaních samců, které rozdělili do tří skupin. Kontrolní skupina zvířat měla neomezený přístup k jídlu, pití a dostatek spánku. Druhou a třetí skupinu vědci uvedli na pět dní do uměle navozeného režimu paradoxní spánkové deprivace jen s lehkým spánkem. Samci ze třetí skupiny navíc dostávali vitamín C, který zásadně podporuje antioxidační procesy a spermatogenezi.
Nedostatek kvalitního spánku a s ním spojený stres se u sledovaných samců projevil významně sníženým počtem, životaschopností a motilitou spermií a velkým počtem spermií s abnormální morfologií. Ovlivnil i hormonální hladiny – došlo ke zvýšení hladin stresového hormonu kortizolu, kortikosteronu a ke snížení testosteronu. V důsledku spánkové deprivace a akumulace volných radikálů došlo k peroxidaci lipidů plazmatické membrány spermií, což vedlo ke snížení jejich motility a schopnosti průniku do vajíčka. Ze zánětlivých markerů byly zaznamenány zvýšené hladiny interleukinu 6, který je uvolňován kortizolem, a interleukinu 17. I když třetí skupina samců díky vitamínu C vykazovala lepší parametry ejakulátu, hladiny sledovaných hormonů, markerů oxidace a zánětu, ani jejich výsledky nebyly tak dobré jako v kontrolní skupině.
Výsledky studie potvrdily fakt, že nedostatek spánku z jakýchkoli příčin má vážné důsledky na plodnost. Vitamín C může posílit mužskou plodnost, ale nikdy nemůže adekvátně nahradit kvalitní spánek a také vyváženou stravu, které jsou důležitými podmínkami zdravého fungování organizmu.

Mgr. Kristína Šureková


Zdroje:
Rizk NI, Rizk MS, Modamed AS, Naguib YM (2020): Attenuation of sleep deprivation dependent deterioration in male fertility parameters by vitamin C. Reproductive Biology and Endocrinology, 18, 1-13.
Hirotsu C, Tufik S, Andersen ML (2015): Interactions between sleep, stress, and metabolism: From physiological to pathological conditions. Sleep Science, 8, 143-152.
Bittner L, Chocholatý M, Čechová M, Zima T, Grill R (2014): Vliv volných radikálů na fertilitu muže a možnosti léčby. Czech Urology, 15, 11-18.
https://brainee.cz/blog/mnoho-lidi-trpi-spankovou-deprivaci-zjistete-jak-jste-na-tom-se-spankem-vy

O mužské neplodnosti

Příčiny​

Proč ztrácejí spermie vitalitu?​

Prevence​

Jak udržím své spermie déle zdravé?​

Léčba​

Existuje řešení mého problému?​

Jak vám můžeme pomoci

Medicínské centrum Praha nabízí komplexní a diskrétní přístup pro otázky týkající se plodnosti a kvality spermií, spolu s moderními metodami vyšetření a případně i následného zmrazení. Váš zdravotní stav nás zajímá!

Vyšetření spermií​

Pro zjištění základních informací o kvalitě vašich spermií se používá vyšetření na spermiogramu. Vzorek se spermiemi lze díky odběrové sadě diskrétně zaslat nebo odevzdat přímo v naší laboratoři.

Konzultace​

Při včasném zachycení a odborném vyhodnocení špatné kvality spermií lze následný proces zhoršování zvrátit nebo alespoň zpomalit, ať už úpravou životosprávy či dalšími způsoby – to vše společně probereme.

Zamrazení spermií​

Zamrazení umožňuje preventivní uložení a následné bezpečné použití vašich spermií v budoucnosti. Díky diskrétnímu a kvalitnímu přístupu máte jistotu řešení pro vaše plánování rodičovství.