Služby
Medicínské centrum Praha
Mužská neplodnost

Recepce
pondělí–pátek
7:30–17:00 hodin

Ordinační hodiny
pondělí–pátek
7:30–18:00 hodin

Spermiogram
pondělí–čtvrtek
8:00–12:00 hodin

Příjem vzorků
pondělí–čtvrtek
8:00–12:00 hodin

Zinek v boji proti COVID-19 a možným dopadům na plodnost

COVID-19 způsobuje rozsáhlé škody na zdraví lidí všech věkových skupin. V souvislosti s tímto onemocněním se zkoumá i léčebný efekt zinku vzhledem k jeho již dříve prokázaným účinkům v boji proti oxidačnímu poškození tkání a virovým infekcím. COVID-19 zásoby zinku v organismu vyčerpává, což může mít vliv i na snížení plodnosti. V rámci studie publikované v časopise Reproductive Sciences vědci přezkoumali patofyziologii COVID-19, zejména ve vztahu k reprodukční funkci.

Zinek se v těle podílí na aktivitách více než stovky enzymů. Je nezbytný pro tvorbu bílkovin a nukleových kyselin a účastní se tvorby inzulinu. Je důležitý pro normální růst, vývoj reprodukčních orgánů, normální funkci prostaty a hojení ran a popálenin. Významný je jeho vztah k samotné reprodukci, který popsali vědci z Wayne State University.

Pro správnou funkci mužské i ženské reprodukce je zinek základním a nezbytným prvkem. Jeho dostatečné množství v těle může zabránit mitochondriálnímu poškození mladých vajíček a spermií. Při oplodnění se účastní reakce zony pellucidy (ochranný obal vajíčka), která blokuje polyspermii. Zinek je také důležitý regulátor meiózy v oocytu a je klíčový pro vytváření kvalitních blastocyst. Také se účastní stabilizace membrány, kapacitace a akrozomální reakce spermie. Nedostatek zinku může být spojen s teratogenezí a omezením nitroděložního růstu během těhotenství.

Výzkumníci zjistili, že vyčerpání tělesných zásob zinku v souvislosti s COVID-19 doprovázející cytokinovou bouří (nadměrná reakce imunitního systému, která způsobuje zánět, poškození tkání a možné selhání orgánů) může způsobit poškození mitochondrií a akumulaci reaktivních forem kyslíku u nezralých vajíček a spermií. Tento výsledek by mohl zabránit početí.

Vědci doporučují suplementaci zinku až do maximální výše 50 mg za den pro všechny dospělé osoby preventivně pro posílení imunity, tak i v průběhu onemocnění COVID-19. Zinek má příznivé účinky jako antioxidační a protizánětlivé činidlo a může zabránit nebo zmírnit možné poškození vajíček a spermií, které je výsledkem imunitní reakce těla na virus. Užívání zinku by mohlo zlepšit kvalitu embrya a potenciálně zmírnit některé komplikace v těhotenství.

Samotný zinek však nemusí stačit pro zvrácení procesu rozsáhlého poškození buněk. Pokud je podáván infikovaným osobám ještě před cytokinovou bouří, může pomoci při zlepšování progrese onemocnění v mírných a počátečních fázích.

Ing. Petra Černá

Zdroj:

Sethuram R, Bai D, Abu-Soud HM (2021): Potential role of zinc in the COVID-19 disease process and its probable impact on reproduction. Reproductive Sciences. doi: 10.1007/s43032-020-00400-6.

O mužské neplodnosti

Příčiny​

Proč ztrácejí spermie vitalitu?​

Prevence​

Jak udržím své spermie déle zdravé?​

Léčba​

Existuje řešení mého problému?​

Jak vám můžeme pomoci

Medicínské centrum Praha nabízí komplexní a diskrétní přístup pro otázky týkající se plodnosti a kvality spermií, spolu s moderními metodami vyšetření a případně i následného zmrazení. Váš zdravotní stav nás zajímá!

Vyšetření spermií​

Pro zjištění základních informací o kvalitě vašich spermií se používá vyšetření na spermiogramu. Vzorek se spermiemi lze díky odběrové sadě diskrétně zaslat nebo odevzdat přímo v naší laboratoři.

Konzultace​

Při včasném zachycení a odborném vyhodnocení špatné kvality spermií lze následný proces zhoršování zvrátit nebo alespoň zpomalit, ať už úpravou životosprávy či dalšími způsoby – to vše společně probereme.

Zamrazení spermií​

Zamrazení umožňuje preventivní uložení a následné bezpečné použití vašich spermií v budoucnosti. Díky diskrétnímu a kvalitnímu přístupu máte jistotu řešení pro vaše plánování rodičovství.