Podle statistického odhadu až 15 % celosvětové populace trpí neplodností, přičemž 1% tvoří převážně azoospermici. Azoospermie, tj. nepřítomnost spermií v ejakulátu, může být obstrukčního typu s výskytem překážky ve vývodných semenných cestách, nebo se může jednat o typ neobstrukční (NOA), který je možno charakterizovat jako multifaktoriální onemocnění spojené s poruchou spermatogeneze. Přestože vědci v současné době diskutují o genetické příčině azoospermie, její etiologie v mnoha případech prozatím zůstává nejasná.
Eisenberg et al. (2013) zjišťovali, zda jsou muži s potvrzenou azoospermií náchylnější k rozvoji onkologických onemocnění. Kohortové studie se zúčastnilo celkem 2 238 neplodných mužů (z toho 451 azoospermiků), u kterých byla diagnóza neplodnosti stanovena v průměrném věku 37.5 roku. Různá onkologická onemocnění se časem rozvinula u 29 z celkového počtu 2 238 neplodných mužů. Průměrná doba od potvrzení neplodnosti do nástupu rakoviny činila necelých 6 let. V porovnání s běžnou plodnou populací se u účastníků studie rakovina vyskytla častěji. Skupina azoospermiků pak byla 2x více ohrožená než muži s jinou příčinou neplodnosti. Azoospermici vykazovali hlavně karcinom prostaty, testikulární nádory nebo nádory mozku a CNS. U mužů neplodných z jiných příčin byly dalšími častými nálezy melanom a karcinom žaludku. Mezi neplodnými muži do 50 let byli azoospermici stále více ohroženi než neplodní bez azoospermie. Nejkritičtější z hlediska rizika rozvoje rakoviny se u neplodných mužů ukázalo být období před 30. rokem života.
Zajímavostí je, že při výzkumu genetického pozadí azoospermie vědci objevili některé geny podílející se na opravě DNA, které naopak brání vzniku rakoviny a také jsou významně zapojeny do spermatogeneze.
Výsledky studie poukazují na relativně vyšší riziko rozvoje onkologických onemocnění u azoospermiků, kterým lze proto doporučit pravidelné preventivní onkologické prohlídky.
Mgr. Kristína Šureková
Zdroje:
Eisenberg ML, Betts P, Herder D, Lamb DJ, Lipshultz LI (2013): Increased risk of cancer among azoospermic men. Fertility and Sterility, 100, 681-685.
Sharma M (2023): Azoospemia. StatPearls. Dostupné z: https://www.statpearls.com/point-of-care/136051.