Bakteriální infekce v pohlavním ústrojí muže mají negativní vliv na jeho plodnost, zejména na spermatogenezi a sekretorickou funkci přídatných pohlavních žláz. Řadíme mezi ně například infekce vyvolané bakteriemi Neisseria gonorrhoeae (kapavka), Treponema pallidum (syfilis), Chlamydia trachomatis (chlamydie), nebo Ureaplasma urealyticum (ureaplazmatická infekce). Infekci většinou doprovází přítomnost většího množství leukocytů v ejakulátu (leukocytospermie) s tvorbou reaktivních forem kyslíku (ROS), což na jedné straně představuje obranný mechanizmus proti škodlivým mikroorganizmům, na straně druhé výskyt ROS zhoršuje parametry spermatu. Některé infekce mužského pohlavního ústrojí však probíhají bezpříznakově, včetně normální hladiny leukocytů v ejakulátu (< 1 milion leu/1 ml). Pro identifikaci těchto skrytě probíhajících zánětlivých stavů doposud chyběly vhodné markery.
Omes et al. (2020) zkoumali možnost diagnostiky mužské neplodnosti spojené s bezpříznakovou bakteriální infekci pohlavního ústrojí. Vyvinuli test založený na zjištění hladin leukocyty produkovaných myeloperoxidázových (MPO) a laktoferinových (LAC) proteinů v ejakulátu, které ovlivňují jeho parametry (počet, morfologie a celková/progresivní motilita spermií). Zvýšena hladina těchto proteinů souvisí s bakteriální infekcí, i když jedinec nevykazuje její klinické příznaky.
Ukázalo se, že přítomnost MPO a LAC proteinů ve spermatu je spojená se sníženým počtem spermií a jejich sníženou progresivní/celkovou motilitou, zatímco zvýšení MPO–/LAC+ indikuje horší morfologii spermií.
Test vykazuje diagnostickou přesnost 67 %, senzitivitu 74 % a specificitu 60 %. Jeví se jako slibný diagnostický nástroj k identifikaci asymptomatických pohlavních infekcí bakteriálního původu, které ve svém důsledku ovlivňují mužskou plodnost.
Mgr. Kristína Šureková
Zdroj:
Omes C, De Amici M, Tomasoni V, Todaro F, Torre C, Nappi RE (2020): Myeloperoxidase and lactoferrin expression in semen fluid: Novel markers of male infertility risk? Immunobiology, 225, 151999.